
utopia aftenskole; krige, alliancer og oprør
by Politisk aftenskole
Oplæg i Folkets hus torsdag d. 22. Maj på 2. salen!
En strøm af penge og loyalitet bevæger sig usynligt over grænserne og gør lande, der råber op om "demokratiske værdier," til besættelsesmagters nyttige idioter.
Kompleksitetsgraden af det internationale krisebillede er stødt stigende. I vores hyper-globaliserede verden kan det syntes umuligt ikke indirekte at støtte oligarker, diktatorer, imperialister og i sidste ende : ens egen undergang.
Men der må vel være noget andet derude også? Der må vel være sprækker i krigsmaskinen, hvor modstand og oprør mod supermagter og statsvold vokser og blomstrer i sin frihedskamp.
Kom til oplæg i Folkets hus den 22. maj med den kyndige Andreas Grarup Nielsen, som til dagligt arbejder med at hjælpe og støtte front bevægelser over hele verden med organisering.
Her vil vi forsøge at kortlægge internationale konflikter og deres indbyrdes forbundethed. Vi vil siddeløbende sætte modstand på landkortet - vise hvor og hvordan oprør allerede sker.
Vi håber, at denne aften kan fungere som en trædesten for kollektiv handling. En kollektiv handling, der ikke blot skal sikre os selv, men ruste os til at støtte andres kamp for retfærdighed og frihed.
Dørene og baren åbner kl. 18.30, hvor du kan købe en sodavand, et glas vin og en notesbog. Oplæg er fra 19.00 til 21.00 med en pause i midten.
Vi glæder os til at se jer
Location
Folkets HusStengade 50
2200 København N